HTC Evo 3D – kieszonkowy trójwymiar

Technologia 3D pomimo tego, że pod względem technicznym jest dopiero w początkowej fazie rozwoju, to odniosła już wielki marketingowy sukces. Rynek RTV zalewany jest coraz nowszymi urządzeniami obsługującymi trójwymiar, a repertuar kin przepełniony jest tytułami z dopiskiem 3D.  Kwestią czasu wydawało się wypełnienie „luki rynkowej” nowym produktem w postaci telefonów komórkowych z wyświetlaczem i aparatem 3D. Do tej nielicznej (póki co ) grupy telefonów należy HTC Evo 3D – sprawdźmy jak ten innowacyjny smartfon sprawdza się w praktyce.

Evo 3D swoją budową przypomina flagowego smartfona HTC, czyli model Sensation. Nowy model tajwańskiego producenta to bardzo duży telefon, o czym świadczą wymiary 126 x 65 x12.1 mm  i ponadprzeciętna waga wynosząca 170g. Przedni panel jest prawie w całości zajęty przez 4.3 calowy wyświetlacz chroniony szkłem typu Gorilla Glass. Nawet nie włączając telefonu można stwierdzić, że wyświetlacz ma trochę niestandardowe proporcje – jest troszkę wydłużony i węższy w stosunku do innych 4.3 calowych wyświetlaczy dostępnych na rynku.  To wynik zastosowania wyświetlacza o rozdzielczości qHD 540 x 960 pixeli, którego właściwości i funkcjonalność opiszę osobno w innych akapicie. Pod wyświetlaczem umiejscowiono 4 przycisk dotykowe, których obszar działania został obrysowany białą obwódką wewnątrz której znajduje się adekwatna ikonka (typowe dla Androida Home, Menu, Back i  Find). Nad ekranem znalazła się czarna maskownica za którą zamontowano głośnik rozmowy, diodę powiadomień, sensor natężenia światła oraz czujnik zbliżeniowy. Obok znalazła się kamerka do wideorozmów o rozdzielczości 1.3MPx. Ramka przedniego paneli wykonana jest z lakierowanego na czarno aluminium, na którym z biegiem czasu będą widoczne odpryski lakieru.


Na górnym boku obudowy umieszczono złącze minijack 3.5mm i przycisk służący do blokowania ekranu, co w przypadku tak dużego telefonu jest nieergonomiczne (szczególnie dla osób o małych dłoniach). Świetną ergonomią może poszczycić się spust aparatu fotograficznego, który został umieszczony na prawym boku obudowy. Duży guzik w kształcie walca ma świetnie wyczuwany skok, dzięki czemu robienie zdjęć staje się przyjemnością. Obok umieszczono przełącznik służący do zmieniania trybu aparatu pomiędzy 2D a 3D. Na lewym boku telefonu zostało wbudowane gniazdo microUSB, które nie jest chroniona żadną zaślepką i z biegiem czasu będzie zbierać się w nim kurz. Natomiast na dolnej ściance umieszczono jedynie zaczep na smycz.

Tył telefonu zdominowany jest przez dwa obiektywy aparatu otoczone złotą obwódką, w którą wbudowany został głośnik multimediów. Dodatkowo pomiędzy obiektywami znalazło się miejsce na dwie diody LED pełniące funkcję flesza oraz napis przypominający nam, że mamy do czynienia z aparatem 3D. Materiał z jakiego wykonano tylną klapkę obudowy to wysokiej jakości gumowany plastik z miłą w dotyku fakturą – dzięki takiej konstrukcji telefon, pomimo swoich rozmiarów, świetnie leży w dłoni. Wszyscy fani świetnie spasowanych obudów HTC wykonanych głównie z aluminium mogą spać spokojnie – pomimo, że w Evo zastosowano dużo plastiku, to i tak jest to jedna z lepszych konstrukcji dostępnych na rynku.


W HTC Evo 3D zastosowano wyświetlacz wykonany w technologii S-LCD o rozdzielczości qHD 540 x 960 pixeli i rozmiarze 4.3 cala. Takie parametry oznaczają bardzo duże upakowanie pikseli, co przekłada się na jakość i ostrość wyświetlanego obrazu. Ekran zapewnia bardzo dobrą czytelność nawet w słońcu, kąty widzenia są bardzo szerokie, a wyświetlany obraz miły dla oka. Przyczepić się można jedynie do nasycenia kolorów, które jest dobre, ale zdecydowanie gorsze od konkurencyjnych konstrukcji wykonanych w technologii AMOLED. Co ciekawe, nie mam większych zastrzeżeń do nasycania wyświetlanej czarni, natomiast intensywność i prezencja bieli na ekranie Evo pozostawia trochę do życzenia. Reakcja ekranu na dotyk opiera się na technologii pojemnościowej i idealnie sprawdza się w praktyce – telefon zawsze reaguje w spodziewany sposób, a 4 punktowy multi-touch świetnie sprawdza się w multimediach i rozrywce. Rozmiary ekranu pozwalają na komfortowe użytkowanie klawiatury w pozycji poziomej i pionowej – pisanie sms-ów na HTC to czysta przyjemność.


HTC Evo 3D działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android, który na potrzeby testów został zaktualizowany do najnowszej oficjalnie dostępnej wersji 2.3.4. Dużym atutem tego modelu jest oficjalnie zapowiedziana aktualizacja do Androida w wersji 4.0 znanego jako Ice Cream Sandwich. Znakiem rozpoznawczym marki HTC już od lat jest nakładka systemowa o nazwie Sense , dzięki której system staje się przyjaźniejszy w obsłudze i prezentuje się bardzo efektownie. Jest to szczególnie ważna dla osób, które nie miały wcześniej styczności z systemem Android. Sense oferuje przede wszystkim łatwy do skonfigurowania ekran główny potrafiący obsłużyć do 7 pulpitów. Standardowo w HTC zainstalowano wiele przydatnych widgetów i aplikacji jak np. efektowne zegary, pogodynki, skróty do kontaktów, czytnik RSS, stoper, minutnik, odtwarzacz muzyki i wideo itp. Obecnie standardem wydaje się integracja telefonu z portalami społecznościowymi takimi jak Facebook czy Twitter i również taką funkcjonalność oferuje Sense: możemy ze sobą zsynchronizować kontakty książki telefonicznej z kontaktami np. z Facebooka lub przeglądać galerie zdjęć bezpośrednio z telefonu. Android to system Google, więc w telefonie nie mogło zabraknąć takich aplikacji jak Gmail, Google Mapy czy Translator. Również HTC dodało sporo swoich aplikacji, ale jedyną o jakiej warto wspomnieć jest aplikacja umożliwiająca lokalizację telefonu w przypadku jego zagubienia. Z drugiej jednak strony jej funkcjonalność może się okazać znikoma, ponieważ aby namierzyć telefon należy mieć włączony nadajnik GPS, a przecież nikt z użytkowników nie będzie użytkować tego telefonu z włączonym przez cały czas nadajnikiem z obawy przed kradzieżą.  Oczywiście Android to w pełni otwarty system i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować inne oprogramowanie dostępne z poziomu Android Marketu (po ostatnich zmianach nowy market nazywa się teraz Google Play). Wiele osób uważa, że Sense to jedna z najlepszych nakładek systemowych, ale są również osoby które zarzucają oprogramowaniu HTC, że niemal dosłownie „pożera” ogromne zasoby telefonu. W HTC Evo 3D zastosowano bardzo wydajną platformę opartą na dwurdzeniowym procesorze Qualcomm MSM8660 o taktowaniu 1.2GHz, 1GB RAMu i układzie graficznym Andreno 220. Tak mocna konfiguracja zapewnia, że system działa bardzo szybko i nigdy nie mamy wrażenia, że telefon jest wolny. Należy jednak odnotować fakt, że z ponad 800mb RAM – u dostępnego dla użytkownika ponad połowa wykorzystana jest przez system.


Komunikacja bezprzewodowa możliwa jest dzięki modułowi WiFi, Bluetooth v. 3.0 oraz 3G/HSDPA – należy przyznać, że dla wszystkich modułów zastosowano bardzo mocne anteny zapewniającą bardzo dobrą siłę sygnału. Jak każdy telefon z Androidem od wersji 2.2. wzwyż HTC posiada funkcjonalność Hotspotu Wi-Fi, który świetnie sprawdza się w sytuacji gdy pilnie potrzebujemy internetu np. w laptopie. Standardowo zainstalowana przeglądarka bezproblemowo radzi sobie z wszystkimi stronami – również tymi napisanymi w fleshu. Przeglądanie internetu na tak dużym ekranie z obsługą multi-touch to prawdziwa przyjemność: skalowanie stron za pomocą gestów jest bardzo intuicyjne, wyświetlany obraz idealnie dopasowuje się do wymiarów wyświetlacza, a możliwość przeglądania stron w pozycji poziomej tylko potęguje te doznania. W kwestii komunikacji na minus należy zaliczyć umieszczenie slotu kart microSD pod klapką obudowy, ale tę niedoróbkę rekompensuje nam karta 8GB dołączona do zestawu. Komunikację z komputerem możemy przeprowadzić za pomocą aplikacji HTC lub pozwolić komputerowi na wykrycie telefonu jako magazynu danych. Warto również wspomnieć, że możemy ładować telefon za pomocą portu USB.

Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych atutów HTC Evo 3D jest jego multimedialność. Odtwarzacz muzyczny standardowo zastosowany w telefonie jest bardzo przyjazny dla użytkownika, umożliwia sortowanie utworów wg. wykonawców lub albumów, przeglądanie zdefiniowanych wcześniej playlist i wyświetla albumarty. Bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z widgetem, dzięki któremu może sterować muzyką bezpośrednio z pulpitu. Telefon oferuje przyzwoitą jakość dźwięku, ale osoby oczekujące audiofilskich doznać mogą czuć się zawiedzione. Dźwięk jaki wydobywa się z słuchawek oferuje przeciętne niskie tony i płaską charakterystykę brzmienia – Evo 3D gra po prostu jak większość telefonów. O wiele lepiej prezentuje się kwestia głośnika multimedialnego, który gra całkiem głośno i przyjemnie dla ucha. Produkt tajwańskiego producenta świetnie radzi sobie z plikami wideo: dzięki Android Marketowi możemy ściągnąć oprogramowanie obsługujące dowolne rozszerzenie pliku, a mocny procesor zapewnia płynność odtwarzania nawet klipów w rozdzielczości HD.

Jeśli chodzi o kwestię gier dostępnych na platformę Android, to ten telefon jest spełnieniem marzeń każdego mobilnego gracza. Nie ma póki co gry, która nie chodziłaby płynnie na Evo 3D – włączając w to bardzo popularne ostatnio i wymagające potężnego sprzętu GTA III. Kupując ten model koreańskiej marki jesteśmy pewni, że kupujemy telefon, który będzie na topie przez dłuższy czas (oczywiście adekwatny do szybko rozwijającego się rynku telefonów), a to dzięki zastosowaniu bardzo mocnej platformy sprzętowej. Dzięki takiej konfiguracji nie ma problemów np. z graniem w GTA, zminimalizowaniem gry i włączeniem np. przeglądarki internetowej aby sprawdzić najnowsze informację. Nie licząc pojedynczych sytuacji telefon nigdy nie zacina się i działa idealnie płynnie. O mocy Evo 3D świadczą wyniki benchmarków widoczne na zrzutach poniżej – porównując je z innymi telefonami możemy się upewnić, że mamy do czynienia z jednym z topowych smartfonów na rynku.


Aparat 2D pozwala nam robić zdjęcia o rozmiarze do 5Mpx, a podwójna dioda LED doświetla ciemną kompozycję. Niestety jak na sprzęt tej klasy aparat wydaje się trochę za słaby i nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji. Funkcja nagrywania wideo prezentuje się o wiele lepiej i pozwala nam nagrywać filmy w rozdzielczości 720p z szybkością do 30 klatek na sekundę. Dla osób, które często pokazują swoje zdjęcia i filmy w większym gronie dużą wadą może okazać się brak wejścia HDMI w telefonie.

Celowo na koniec pozostawiłem sobie kwestię 3D. Zacznijmy od tego, że telefon dzięki specjalnemu aparatowi z dwoma obiektywami pozwala robić zdjęcia i nagrywać filmy w technologii 3D. Przełączanie aparatu pomiędzy trybami 2D a 3D jest możliwe dzięki przełącznikowi umieszczonemu obok spustu migawki. Niestety aparat 3D oferuje maksymalną rozdzielczość 2 MPx, co skutkuje tym, że wyświetlając zdjęcie 3D w formacie mpo np. na telewizorze 3D efekt nie jest zachwycający. Co prawda sam efekt trzech płaszczyzn jest bardzo ciekawy, ale piksele są zdecydowanie za duże i oglądanie takich zdjęć staje się nieprzyjemne. HTC oferuje oglądanie zdjęć i filmów w 3D również na ekranie telefonu – oczywiście bez zastosowania okularów 3D. Bez wątpienia taka innowacyjna funkcjonalność wyświetlacza powoduje, że HTC Evo 3D jest pionierem w swojej klasie (jedyny konkurent z wyświetlaczem 3D to LG P920 3D). Wyświetlacz 3D bardzo pozytywnie mnie zaskoczył: zdjęcia prezentują się bardzo interesująco -szczególnie gdy są tak wykadrowane, aby pośrodku pierwszego planu znajdował się obiekt na którym chcemy skupić swoją uwagę. Efekt 3D podczas przeglądania zdjęć i filmów jest rzeczywiście widoczny i o dziwo sprawdza się bardzo dobrze na wyświetlaczu telefonu – należy jedynie pamiętać, że dla osiągnięcia najlepszego efektu należy trzymać telefon na wprost siebie. Warto też wspomnieć o grach 3D: standardowo producent instaluje nam trzy tytuły obsługujące tę technologie (Spider Man, NfS: Shift i The Sims 3) i prezentują się one bardzo okazale. Niestety po dłuższym graniu można odczuć duży dyskomfort z powodu zmęczenia wzroku. Szkoda też, że producent nie wykorzystał w pełni potencjału swojego produktu – brakuje np. elementów menu w 3D czy możliwości konwersji obrazów 2D do 3D. Pod tym linkiem http://www62.zippyshare.com/v/93478333/file.html znajdziecie próbki zdjęć 3D. Na koniec opisu funkcji multimedialnych muszę przekazać niemiłe informacje dotyczące czasu pracy na baterii, która ma pojemność 1730 mAh. Przy dość oszczędnym obchodzeniu się z telefonem i wyłączaniu wszystkiego co niepotrzebne w danej chwili (3G, WiFi, autosynchronizacja) telefon jest w stanie wytrzymać od rana do wieczora bez ładowania. Niestety przy aktywnym połączeniu 3G i częstym korzystaniu z poczty czas ten spada do 9h, a w przypadku włączenia wymagającej gry z odtwarzaczem muzycznym w tle czas pracy na baterii spada nawet do… 3h. Nie można jednak napisać, że bateria jest wadą tego konkretnie modelu, ponieważ jest to bolączka większości nowych „supertelefonów”.

HTC Evo 3D okazał się świetnym telefonem nawet w przypadku, gdy zapomnijmy o ostatnim członie nazwy. Obecna cena nowych i używanych egzemplarzy jest bardzo atrakcyjna zważywszy na to, że to jeden z mocniejszych na rynku telefonów, z dobrym wyświetlaczem, bardzo dobrą jakością wykonania i zapowiedzianą oficjalna aktualizacją Androida do wersji 4.0 ICS. W dodatku zyskujemy funkcjonalność 3D, która może nie jest zbyt praktyczna w życiu codziennym, ale na pewno podnosi atrakcyjność telefonu. Podsumowując – ten model HTC to jedna z najciekawszych propozycji wśród smartfonów z systemem Android i zadowoli zarówno osoby po prostu szukające bardzo wydajnego telefonu jak i osoby, które dążą za najnowszymi trendami w technice. HTC Evo 3D otrzymuje rekomendację portalu mobo.pl!

 

 

 

Sprzęt do testów dostarczył HTC.

Dziękujemy!


Dodaj komentarz